Poptávka služeb

nonostop NONSTOP
DISPEČINK
605 261 607

phone volejte non stop : +420 605 261 607  email

17.09.2013

Moderní technologie dohonila zloděje, ale…

Moderní technologie dohonila zloděje, ale…

Ústí nad Labem - Ústecká SBA avizovala zloděje v areálu, podívaly se na zloducha bezpečnostní kamery z Prahy, zasahovali policisté z ústeckých Všebořic.

Souboj technologií a zloděje zažil ústecký Střížovický vrch. Je tam věž s anténními systémy řady firem. Přes „Střížák" proudí vzduchem provozní informace firem do celých Čech.

Vzdálenost nehraje v dnešních technologických podmínkách roli. Samotný komplex je střežen z Prahy. Na monitorech se proto v sobotu dopoledne objevil zloděj, který začal s velkou vervou odstříhávat kabely, aby získal trochu mědi. K podobnému primitivnímu útoku došlo již v noci kolem druhé hodině ranní.

Kvůli nočnímu útoku jel v sobotu dopoledne na Střížák zástupce Severočeské bezpečnostní agentury (SBA), která zde měla také poškozené přenosové zařízení. V okamžiku příjezdu houkalo poplašné zařízení signalizující narušení objektu vysílače zlodějským vandalem.

Bleskový zásah

„Bylo jasné, že před chvilkou došlo k novému napadení objektu. Spojili jsme se s firmou, která má za úkol ochranu objektu. Netrvalo dlouho a získali jsme na mobil fotografii zloděje z kamery. V té chvíli již byla na cestě policie. Ta po příjezdu též obdržela fotografii zloděje. Proto již na počátku akce bylo zřejmé, jak je zloděj oblečen, což bylo důležité pro jeho zadržení. Napadení vysílacího komplexu bylo nahlášeno těsně před půl jedenáctou dopoledne. Zloděj sice utekl, ale do hodiny policisté zloděje zadrželi," uvedl k případu ředitel SBA Miroslav Hejna.

Na zadržení pachatele měl velký podíl policejní psovod se čtyřnohou štěkající pachovou laboratoří. Zjistili směr útěku milovníka kradených kabelů.

Hejna zdůraznil, že během velmi krátké chvíle došlo ke spolupráci firmy střežící areál, pracovníka SBA a policistů z obvodního oddělení ve Všebořicích. Ze vzdálenosti 100 km během krátké chvíle z pultu centrální ochrany do Ústí n. L. dorazila fotografie postavy zloděje.

„Sobotní zajištění zloděje kabelů je ukázkou, jak se dokážeme s pomocí technologie bránit proti zlodějům. Bohužel ale technologie nezvládne vše. Policisté zloděje vyslechli, sepsali protokol a odpoledne byl již zpátky v ulicích Ústí nad Labem. Mohl se rozhlížet, kde co ukradne. Tento závěr úspěšného policejního zátahu je bohužel deprimující," dodal Hejna.

Jaká byla způsobena škoda? Samotná SBA poškození svého zařízení odhaduje nejméně na 6000 Kč, u dalších asi deseti společností bude škoda asi podobná, ne-li vyšší. Beznaděj

Podobné útoky na kabely zabezpečovacích zařízení zažívají železničáři. Na železnici je situace ještě alarmující.

„Pokud železničáři zjistili krádež kabelů kvůli mědi, vždy to znamenalo situaci ohrožující bezpečnost provozu na dráze. Jde o obecné ohrožení a přitom zloději stále chodí na svobodě a dopouštějí se dalších krádeží.

Starostové řady obcí si stěžují, že není využíván dostatečně nástroj uvalení vazby na pachatele, který se opakovaně dopouští trestné činnosti. Bude potřeba, až bude zvolen nový parlament, dosáhnout v této praxi výrazné změny," uvedl ústecký senátor Jaroslav Doubrava.

Autor: František Roček

<< Předchozí Další >>

Poptávkový formulář

*
*
*
*
*
* Takto označená pole jsou povinná.
Captcha

Ústí nad Labem

Revoluční 177/5

400 01

Mobil: +420 605 261 607

Zobrazit na mapě